Kdo je zvědavý, bude brzy chytrý!

Rčení o tom, že kdo je moc zvědavý, bude brzy starý, už dneska neplatí. Zvědavost je totiž v podstatě vzácná „superschopnost“, kterou máme především v dětství. Jak se dá využít v rané výuce cizího jazyka?

 

Určitě znáte ty věčné dětské otázky proč. Proč ptáci létají, auto jezdí a spoustu dalšího. Vede nás k poznávání světa kolem nás a pomáhá v osvojení jazyka.  Díky ní se děti smysluplně a příjemně seznamují se svým okolím a vytvářejí tak základy pro hlubší porozumění a zapamatování. Zvědavost se vyvíjí spolu s dítětem a neustále utváří jeho chápání okolního světa. Děti si už v dětství překvapivě chytře vybírají zdroje učení. Výzkumy ukazují, že se děti se svými dotazy obracejí na dospělé, nikoli na další děti. Takto mohou získat aktivně informace a nečekají pasivně, až jim je někdo nabídne. Aktivně je vyhledávají. S tímto vědomím může rodič využít každou hru jako příležitost k rozšíření obzorů dítěte.  Pokud je například vaše dítě fascinováno duhou – všude ji kreslí, spí v duhovém povlečení a nosí ji na oblečení, pak můžete tuto zvědavost využít ke zkoumání slovní zásoby a pojmů souvisejících s barvami duhy a počasím. A podobně to lze zvládnout nejen v mateřštině, ale současně i angličtině.

Zvědavost a osvojování druhého jazyka

Zvědavost je také spolehlivým kompasem v cestě za získáním znalostí angličtiny. Studie ukazují, že děti se rády naučí něco nového o věcech, které je zajímají. To znamená, že jejich přirozené zájmy skutečně formují jejich ranou slovní zásobu. Některé děti mají například rády zvířátka. Potom v angličtině snadno rozšíří svou slovní zásobu z “kočka” a “pes” na složitější slova, jako je “žirafa”, “slon” a “klokan”. Jiné dítě se zase může zajímat o dopravu a dokáže pojmenovat více než jen “auto” nebo “autobus”, ale zapamatuje si i složitější podstatná jména, jako je “vrtulník”, “raketoplán“. A pokud vaše dítě miluje např. vesmír, může být výuka anglických slovíček o hvězdách a planetách také velmi efektivní. Pokud ho fascinují vlaky, využijte tohoto zájmu k zavedení souvisejících anglických slovíček. V našich hodinách se věnujeme široké škále témat, jako jsou pohádkové postavy, květiny, zvířata, a dokonce i dinosauři, což zaručuje, že si každé dítě najde něco, co odpovídá jeho zájmům. Například v našem kurzu angličtiny “It’s a Baby Dragon” pro batolata se děti “projedou” v krabicových autech, což je povzbuzuje k používání nových frází, jako je “I am going for a drive in my car”. Tato aktivita je baví a díky tomu se poutavým způsobem seznámí s užitečnou frází.

Naše metodika je založená na výzkumu a zaměřená na děti

V našich lekcích jde nejen o výuku angličtiny, ale celkový emoční, sociální a intelektuální vývoj dětí pomocí jazyka. Zvídavost dětí nám velmi pomáhá nacházet k tomu cesty. Naši učitelé si připravují rekvizity a přinášejí předměty z reálného života, jako jsou potraviny a další věci, které vidí například v domácnosti. Děti tak mohou využívat všechny své smysly a poznávat slova hmatatelným způsobem. Nebo například když se učíme pojmenovávat čísla a počítat, dáváme abstraktním pojmům, jako je “jedna” a “dvě”, fyzickou podobu pomocí hmatové tabule rozdělené na kousky pizzy. Děti přejíždějí rukama po tečkách – cítí číslo na špičkách prstů. Tím se učení stává hmatatelným a poutavým, což podporuje rozvoj smyslových vjemů i jazykových dovedností.