Do kterého kurzu by se přihlásil náš ředitel?

 

Vánoční povídání s Markem Halfarem 

Kurzy a letní tábory Helen Doron English jsou tu pro vás už šestnáctým rokem a letos do nich chodí deset a půl tisíce dětí a studentů. Na počátku bylo rozhodnutí Marka Halfara, který má za sebou řadu zkušeností s řízením franšízových firem, a především velké pochopení pro svět dětí. To ukázal už jeho první počin při založení dětského nakladatelství, které jej vedlo dál k jazykovým kurzům. Jak tato myšlenka vznikla, s čím se během let potýkal a jaká jsou jeho přání do dalšího roku? Přečtěte si náš předvánoční rozhovor.

 Kde a kdy jste se s metodikou Helen Doron setkal a čím vás oslovila?

Metodiku Helen Doron jsem objevil ke konci roku 2003 na internetu. V té době jsem již provozoval knižní nakladatelství pro děti. Mimo jiné jsme tvořili edukativní hry a přemýšleli jsme, jak naše aktivity rozšířit o angličtinu. Navíc už jsem sám hledal nějakou výuku angličtiny pro vlastní děti a Helen Doron mě doslova nadchla. Okamžitě jsme na tomto novém projektu začali pracovat a v září 2004 jsme otevřeli první školu Helen Doron English u nás.

S Helen Doron jste se také seznámil osobně, jaká tato setkání byla?

S Helen se setkávám každoročně na konferencích v zahraničí, ale také u nás je pravidelným hostem a Česko si zamilovala. Její poslední návštěva byla u příležitosti 15. výročí Helen Doron English v Česku v květnu 2019. Při této příležitosti oficiálně otevřela největší výukové centrum v Evropě. Potkala se také s našimi studenty, kterým při slavnostní ceremonii předala certifikáty za úspěšně složené zkoušky Cambridge. Přijala pozvánku na nedělní oběd k nám domů a strávili jsme spolu celé odpoledne diskuzí o dalších plánech. Tehdy mi řekla, že má pocit jako by byla teprve na začátku a že se těší na všechno nové, co přijde. A já mám radost, že to se mnou sdílí.

V čem se podle vás nejzásadněji liší kurzy Hele Doron English od jiných kurzů pro děti?

Vynikající učitelé, propracovaná metodika, osobní přístup ke studentům a pozitivní hodnocení, skvělé výukové materiály.

Kdybyste mohl být znovu dítětem nebo studentem, který kurz by se Vám líbil nejvíc a chtěl byste do něj chodit?

Pro mě je asi nejzajímavější kurz Jump with Joey. Obsahuje interaktivní učebnice, které přitáhnou pozornost každého dítěte. A pak také kurz Teen Talent, jehož součástí je rádio pro studenty z celého světa. V letošním roce přijel šéf rádia do naší největší školy v Plzni a společně s týmem paní Růžičkové realizovali první příměstský tábor pro teenagery v Evropě. Na něm studenty učil, jak vysílat v rádiu, připravovat reportáže, což si také vyzkoušeli v praxi.

Jaký je váš nejhezčí zážitek za dobu působení?

Finále celonárodní pěvecké soutěže Helen Doron English Star. Výherci krajských kol se sešli na galavečeru v Opavě, kde soutěžili před mezinárodní porotou, v jejímž čele zasedla paní Helen Doron.

Jaká byla největší překážka, se kterou jste se za 16 let působení musel vyrovnat?

Pro každou rodinu je nejhorší, když se nemůže setkávat, a u nás v Helen Doron English je to stejné. Už dvakrát jsme museli zrušit naši učitelskou konferenci a setkání ředitelů škol. Snažíme se alespoň online, ale to nikdy nenahradí osobní setkání. Pevně věřím, že příští rok v květnu se to už konečně podaří a my všichni se opět osobně potkáme.

Vaše novoroční přání studentům, rodičům i lektorům?

Začnu u našich učitelů.

Vážení učitelé, děkuji Vám za Vaše neskutečné nadšení, které do výuky našich dětí vkládáte. Přeji Vám hodně zdraví, energie a hodně usměvavých dětských tváří.

Vážení rodiče, děkujeme za podporu v tomto roce a přeji Vám hodně štěstí a zdraví.

Milé děti, neztrácejte kontakt se svými kamarády, učiteli a angličtinou, protože, kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem.

A co plány pro příští rok – co zajímavého se chystá?

V panenské přírodě na břehu Slezské Harty se nám v letošním roce podařilo vybudovat zázemí pro letní tábory a v příštím roce plánujeme zorganizovat první mezinárodní kemp. Měla by vzniknou malá anglická vesnička.