„Já už se od tebe dávno neučím jen anglicky”

Rozhovor o lektorství a podnikání s Helen Doron English

Do centra Martiny Pohankové v Náchodě chodí děti už jedenáctým rokem. Jaké byly její začátky a proč se rozhodla podnikat ve vzdělávání dětí? Rozhovor vám přiblíží hned dvě možnosti spolupráce s námi – jako rodiče si lépe představíte atmosféru, metody i samotné lektorky kurzů. Pokud přemýšlíte o profesním restartu, dozvíte se, co vás jako franšízanta čeká.

Jak dlouho už spolupracujete s Helen Doron English?

Začala jsem v roce 2011 nejprve jako lektorka a od roku 2012 jako výukové centrum. Aktuálně k nám na kurzy chodí přes 450 dětí a za ty roky se jich u nás vystřídalo přes 800. Naprostá většina k nám chodí několik let, proto možná více napoví celková délka jejich studia. První rok

 jsem začala s 12 studenty a 6 z nich ke mně do kurzů stále chodí, učím je už neuvěřitelných 12 let. Těch, co jsou nám věrní 8 či deset let, máme opravdu hodně. Myslela jsem, že odejdou po nástupu na SŠ, ale zůstávají s námi i po celou střední školu.  Jedna z mých 19letých studentek se letos stala naší lektorkou nejmenších dětí a stále sama do kurzu ještě dochází.

Jak vás napadlo otevřít vlastní centrum? Bylo to náročné?

 Otevření pobočky vyplynulo z toho, že se mi ozývalo hodně rodičů z Náchoda kvůli výuce a já (toho času maminka na rodičovské dovolené) věděla, že tolik odpolední tomu dát nechci a nemohu. Řekla jsem si, že je to příležitost a zároveň případný neúspěch není tak obrovské riziko.  Pokud to nevyjde, přijdu pouze o investice do licence, a to jako rodina uneseme. Zároveň mi moc pomohlo, že jsem na rodičovské měla kolem sebe další maminky, které měly podobně staré děti a řešily, jak je nejlépe rozvíjet. Určitě velké plus bylo, že pocházím z místa, kde pracuji.

Co byste vzkázala těm, co se nyní rozhodují, jestli založit centrum? 

Je to pro “srdcaře” – já svoji práci miluji, ale uvědomuji si, že to není pro každého.  Mně osobně přináší velké uspokojení, dělám něco, co dává smysl a pomáhá zvyšovat vzdělanost v našem regionu.

Co byste řekla rodičům, kteří se rozhodují, jestli přihlásit dítě na naše kurzy? 

Srdečně vás zveme na ukázkovou hodinu…Přijďte se podívat, jak u nás s dětmi pracujeme, nestačí o tom jen slyšet. Je potřeba to zažít a za nás nejvíc mluví práce a výsledky.

Váš nejhezčí, nejemotivnější zážitek za dobu existence? 

V loňském roce jsem předávala svému 16letému studentovi (jednomu z těch, které učím 12 let) certifikát First Cambridge, který složil dokonce na úroveň C1. Při podávání ruky jsem mu říkala: “Michale, mamka tě znovu přihlásila do dalšího roku a já nevím, zda tě ještě mám vůbec co učit.”…Podíval se na mě se slovy: „já už se od Tebe dávno neučím jen anglicky”. Na to nikdy nezapomenu a dojímám se znovu, když o tom mluvím.