Jubilejní rok nabitý novinkami

Rozhovor s manažerkou Barborou Tošenovskou o letošním výjimečném dvacátém roce Helen Doron English v České republice.

Jaké je ohlédnutí za uplynulým rokem? Kolik studujících, poboček a vyučujících loni přibylo?

Ke konci roku 2023 jsme v našich více než 90 pobočkách evidovali celkem 12 622 dětí a teenagerů. To představuje nárůst o 13 % oproti stejnému období roku 2022. Během léta jsme uzavřeli spolupráci se čtyřmi novými nezávislými učitelkami ve městech Prachatice, Mohelnice, Židlochovice a Nový Bydžov. Dvě z našich dlouholetých nezávislých lektorek ve Vsetíně a Valašském Meziříčí se rozhodly dosavadní úspěšnou spolupráci rozšířit a podpisem nových smluv získaly franšízy na výuková centra, ve kterých mohou zaměstnat nové učitele a otevírat kurzy pro další studenty. Existující centrum v Dobříši rozšířilo svou působnost o nové licenční území – Příbram, a stávající pobočka pro oblast Hustopečska otevřela novou provozovnu v Brně Bosonohách.

Během roku 2023 jsme zorganizovali celkem devět týdenních školení pro nové učitele, ze kterých se úspěšně kvalifikovalo 91 lektorů. Na konci března jsme se konečně, po více než třech letech, měli možnost znovu osobně setkat s kolegy z ostatních zemí na konferenci v Turecku, která nám přinesla nespočet nových nápadů a podnětů pro další práci a rozvoj české sítě. O necelý měsíc později jsme pak v Opavě přivítali marketing specialisty z Izraele, protože právě Českou republiku a náš tým si paní Helen Doron vybrala pro spolupráci při realizaci mezinárodní marketingové kampaně. Myslím tedy, že rok 2023 můžeme uzavřít jako úspěšný.

Jaké jsou poslední statistiky absolventů zkoušek Cambridge?

Řady našich studentů, kteří se připravují na mezinárodně uznávané zkoušky Cambridge, se každým rokem rozšiřují. V roce 2023 se zkoušek zúčastnilo a certifikát získalo už více než 1300 studentů. Tým našich zkoušejících se také úspěšně rozrůstá. K dnešnímu dni ho tvoří už dvacítka velmi zkušených lektorek, které se každoročně pod záštitou univerzity v Cambridge školí a certifikují na to, aby mohly studenty zkouškami provázet, zkoušet je a hodnotit.

Připravujete také zcela nové kurzy?

Na přelomu ledna a února nás čeká každoroční meeting s paní Helen Doron a jejím pedagogickým týmem, na kterém nám představí, na co nového se můžeme v letošním roce těšit. Za sebe s velkým očekáváním vyhlížím hlavně celkové vylepšení obsahu a „nový kabát“ prvního z kurzů pro teenagery. K tomu jistě dostaneme také aktualizované příručky a manuály pro učitele, díky kterým budou sršet zbrusu novými nápady do výuky.

Velkou novinkou posledního roku je Campus Helen Doron. Představíš, na co se můžou děti a rodiče těšit?

Na konci léta 2023 jsme dokončili výstavbu našeho vzdělávacího centra – Campusu u nádrže Slezská Harta a nově tak můžeme klientům nabízet také vzdělávací pobyty v přírodě. Kromě již tradičních letních stanových táborů s intenzivní výukou angličtiny v kombinaci s vodními sporty přibyly i pobyty o jarních prázdninách. Chystáme také odpočinkové pobyty pro rodiče s dětmi, během kterých si budou moci naplno užít pestrý program i krásnou přírodu v okolí Harty.

Jaké letos budou letní příměstské a pobytové tábory?

K pořádání letních táborů se během let připojila většina našich franchisantů. V období července a srpna ve svých pobočkách obvykle nabízí několik turnusů příměstských táborů s každodenní výukou angličtiny v dopoledních hodinách a zábavným programem během odpolední. I letos budou mít centra pro studenty připravený nový, originální program, tentokrát s tématem cestování v čase.

Po úspěšném pilotu loňského letního pobytového tábora na Hartě za účasti studentů Helen Doron English ze Španělska o naše pobytové tábory nově projevili zájem také kolegové a studenti z Itálie, Německa, Francie, Portugalska, Albánie a Polska. Těšíme se proto, že letošním rokem odstartujeme novou tradici, kdy se v Campusu na táborech začnou potkávat studenti z různých zemí. Minimálně na jednom pobytovém turnusu se k nám připojí také pan Richard Freedman – moderátor Teen Buzz Rádia, který bude studenty učit vše ohledně profese moderátora v rádiu a společně s nimi každý den vysílat do éteru přímo ze Slezské Harty.

Helen Doron English letos slaví 20 let od otevření prvního centra v České republice. Jak budete slavit?

Oslavy 20. výročí plánujeme na konec května, kdy se s našimi franšízanty a lektory potkáme v Brně. Pevně věříme, že to situace v Izraeli dovolí a k oslavám se připojí i paní Helen Doron. Už se všichni moc těšíme, že ji u nás budeme po dvou letech moci znovu přivítat a společně s ní oslavit dosavadní úspěchy Helen Doron English v České republice.