Mezinárodní tábor na vlnách přehrady, rádia i angličtiny

Naše pobytové tábory u Slezské Harty pořádáme s úspěchem už několik let. Kouzelné místo uprostřed jesenické přírody oslovilo i další Helen Doron centra v zahraničí a vznikl nápad uspořádat mezinárodní tabor. Jak se povedl první ročník a co chystáme dál?

Program tábora byl minulé léto věnován tématu čtyř ročních období a setkalo se na něm deset dětí ze španělského města Villa Garcia a deset z Česka, všichni ve věku od 11 do 15 let. V angličtině jsme si povídali o jednotlivých ročních obdobích, jaké je provází počasí a jaké k nim patří oblečení. Díky různým aktivitám jsme se podívali na to, jaké svátky se slaví v různých zemích. „Zpestřením programu bylo vysílání z rádiového studia TeenBuzz Radio, naší internetové stanice nejen pro studenty Helen Doron English. S hlavním moderátorem Richardem Freedmanem, který na tábor přijel i se vším potřebným vybavením, se děti učily, jak připravit a dělat show v rádiu. Každý den pak jedna skupina vysílala živě,“ přibližuje náplň dní jedna z lektorek Michaela Pravdová.  Skladba vedoucích a instruktorů byla také mezinárodní – přijeli učitelé ze Španělska, Izraele i Česka a také rodilý mluvčí s USA. „Dětem se nejvíce líbila voda a vodní sporty, jako jízda na paddleboardech a kajacích, někteří se naučili skvěle jezdit na plachetnicích. Hezký zážitek byl i táborák, kde se zpívalo v angličtině a pak české a španělské děti zpívaly své tradiční písně. Nejvíce jsme se asi nasmáli u písničky Otec Abrahám, kterou jsme narychlo přeložili do angličtiny. Kdo ji zná, ví, že se u ní dělá velmi legrační choreografie. Na tradiční stezku odvahy se sami rozdělili do dvojic Španěl-Čech,“ vzpomíná na tábor lektorka.

Nejvíce ale studenti ocenili fakt, že si během tábora našli spoustu nových kamarádů. Bylo úžasné sledovat, jak každý den komunikují lépe a lépe v angličtině. Díky tomu, že devět dní všichni mluvili jen v angličtině, i ti zpočátku stydlivější začali mluvit a na konci tábora komunikovali bez jakýchkoli překážek. „Když španělské děti odjížděly, všechny české se s nimi přišli rozloučit i přesto, že museli velmi brzy vstávat. A co víc, všichni jsou stále ve velmi intenzivním kontaktu přes sociální sítě, neustále si píší, sdílejí zážitky a těší na další ročník tábora,“ říká o atmosféře Michaela.

Letošním tématem je Time Machine, která studenty různých zemí provede minulostí i budoucností. Kromě Španělska letos nově projevili zájem také studenti z Itálie, Německa, Francie, Portugalska, Albánie a Polska. Bude tedy možné zažít skutečně mezinárodní prostředí a poznávat přátele z různých zemí.