Povzbuzujte u dětí přirozenou snahu mluvit anglicky

Děti si angličtinu často zkouší zcela spontánně anebo reagují na různé hravé podněty. Pokud správně pochopíte svou roli při tomto jejich snažení, můžete jim pomoci k výsledkům. Důležité je především pochopit, že podporovat neznamená pouze pochválit. Děti potřebují pochopit, co dělají správně a motivovat k dalšímu pokroku.

1. Oceňujte jakoukoli snahu mluvit anglicky

Buďte všímaví k jakékoli snaze svého dítěte – často si samy zkouší formulovat věty, opakují si rýmy a podobně. I když jejich výkony ještě nejsou dokonalé, podpořte je, aby procvičovali zas a znovu.

2. Buďte spontánní, konkrétní a upřímní

Místo toho, abyste ale při komunikaci s dítětem použili nekonkrétní a obecná slova, chvalte je popisným a konkrétním jazykem. Čím méně obecné vaše vyjádření bude, tím lépe pochopí, co dělá správně. Tedy místo „ty jsi tak hodný, že to říkáš anglicky“ použijte například formulaci „líbí se mi, že tě teď napadlo pojmenovávat si na té hračce barvy v angličtině“.

3. Nezaměřujte se na chyby

Když vaše dítě udělá chybu, opravte ji nepřímo tím, že zopakujete, co řeklo správně a na chybnou část se zeptáte.

4. Opravujte nepřímo

Zkuste je navést, aby svou chybu dokázali najít sami a objevili jinou cestu, jak se domluvit. Pro děti je důležité, aby správné řešení našly, nejen zopakovaly.

5. Odměňte za snahu

Když vaše dítě mluví anglicky, odměňte ho pochvalou nebo objetím anebo pozdravem ve formě plácnutí dlaní. Pokud například dokončí svůj první kurz angličtiny, vezměte jej někam za odměnu.

6. Zapojte angličtinu do svých her

Najděte si různé příležitosti, jak může angličtina patřit do vašeho všedního života. Třeba své dítě požádejte, jestli umí přečíst název produktu. Případně si hrajte na to, že jste slovíčko zapomněli a musí vám ho napovědět. Děti také často baví, když si hrajete na cizince, kterému má vysvětlit, co by chtělo například připravit k večeři nebo koupit v obchodě. V zahraničí na dovolené je podporujte v tom, aby si sami dovedli v angličtině něco koupit nebo objednat.

7. Používejte angličtinu jako tajný jazyk

Může to být také váš společný jazyk, když si chcete říci něco, čemu okolí „neporozumí“.

8. Společné sledování filmů v originále

Dalším oblíbeným nápadem je společné sledování filmů. Máte oblíbený animovaný film, který jste s dětmi viděli stokrát? Zkuste to jednou v angličtině. Sledováním něčeho, co již znají a co je baví, se mohou soustředit na učení jazyka, aniž by se cítili zahlceni nebo frustrováni. Můžete se u filmu občas zeptat, co se děje, protože “bojujete” s porozuměním jazyku. To může být užitečný způsob, jak budovat sebevědomí a motivaci.

Nemusíte být zcela pokročilí mluvčí, některý z těchto nápadů zvládne doma určitě každý. Uvidíte sami, jak den ode dne budou jazykové schopnosti, a především zdravé sebevědomí vašeho dítěte narůstat.