Počítačové hry zlepšují dětem angličtinu

Tisková zpráva, 14. listopadu 2017

Mnoho dětí si neumí představit svůj volný čas bez počítačových her. Jejich rodiče to však moc rádi nevidí. Mohou se alespoň uklidnit tím, že hraní her pomáhá jejich potomkům rozvíjet znalost anglického jazyka.

 

Platí totiž, že všechny aktivity, které děti baví a jsou v angličtině, obohatí jejich jazykové znalosti. Hry jsou často věrnou nápodobou reálného světa a děti při hraní nezůstávají pasivní. Naopak. Mají možnost rozhodovat o průběhu děje, zažívají dobrodružství, jsou vtaženi do dění. Na rozdíl od sledování filmů a čtení knih, kde zastávají pasivnější roli.

 

Počítačové hry se navíc rychle vyvíjejí a odpovídají nejnovějším trendům. Děti jsou díky tomu v kontaktu s nejmodernějšími anglickými výrazy. „Mnohé horké novinky se do klasických učebnic nemají šanci dostat tak rychle jako do počítačových her. Na druhou stranu je vhodné vždy sledovat celkovou dobu hraní her a jejich zaměření,“ upozorňuje Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English, jejichž lektorů se rodiče často ptají na názor, jestli jejich dětem angličtina ve hrách pomáhá.  „A také chtějí poradit, které hry se ke zlepšování angličtiny nejlépe hodí,“ říká Lucie Bechná

 

Nejvíce by dětem prospělo, kdyby hrály jen počítačové hry vytvořené vyloženě k výukovým účelům. Takových je zdarma na internetu celá řada a propojují hraní s rozšiřováním slovní zásoby, procvičováním výslovnosti i výukou anglické gramatiky. Nalézt je můžete například pod odkazy www.cambridgeenglish.org, www.helendoron.cz nebo www.kangiclub.com.

 

Počítačové hry se u dětí těší velké oblibě, protože jsou ve srovnání s běžnou výukou na školách akčnější, barevnější, doplněné zvuky, a to vše dohromady zaměstnává více lidských smyslů. Výborná je také možnost zpětné vazby. Když hráč například zjistí, kolik získal bodů, nějaká postavička mu zatleská, jindy se vidí rovnou na stupních vítězů. Takové situace motivují děti k další akci.

 

„Když si rodiče všimnou, že děti při hraní her používají anglická slova a například je špatně vyslovují nebo nepochopili správně jejich význam, měli by je korigovat. Dělám to také tak. Jakmile slyším, že děti řeknou anglické slovo, jež znají z her, ptám se jich, jestli mu rozumějí,“ radí Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

 

Určitě je dobré s dětmi o hrách mluvit a zajímat se aktivně o to, co je baví a s čím si hrají. Vhodné se je také do hraní zapojit a stát se spoluhráčem. Pokud takto rodič podpoří správné aktivity dítěte, je šance, že se jich dítě bude i nadále držet. Cítí, že v tom má podporu rodičů a že to otec nebo matka hodnotí kladně.

 

Hůl není dobré lámat ani nad dětmi, které na počítacích hrají bojové hry. Díky internetu hledají spoluhráče nebo protivníky v zahraničí, domlouvají se na taktice a používají při tom angličtinu. „Alespoň ztratí zábrany a ostych při komunikaci v angličtině a také mají jasnou zpětnou vazbu, že jsou schopni se domluvit. Všechny přece baví to, v čem jsou dobří a úspěšní. Podle našich zkušeností jsou takové děti trávící hodně času u počítače, často se jedná o chlapce, v angličtině většinou dobří. Vyjadřují se s lehkostí a velmi dobře rozumí cizímu jazyku,“ uzavírá Lucie Bechná.

 

Helen Doron English v Česku

Vzdělávací program Helen Doron English (HDE), jehož výhradním distributorem v ČR je společnost ANGLIČTINA pro DĚTI s.r.o., je již více než 30 let úspěšně využíván ve více než 35 zemích světa a je určen dětem od 3 měsíců do 19 let.

Kurzy Helen Doron English jsou založeny na stejném principu, na jakém se děti učí svůj rodný jazyk. Díky opakovanému poslechu podkresových nahrávek a pozitivní podpoře při upevňování svých jazykových znalostí se děti angličtinu učí stejně přirozeně jako svou mateřštinu.

Program Helen Doron English čítá 10 let návazné výuky pro mladší děti a další 4 roky výuky pro náctileté.

Výukové materiály zahrnují mimo jiné řadu online aktivit: online herní portál, exkluzivní YouTube kanál, vlastní rádiové vysílání, hry v mobilních zařízeních apod.

V České republice se metodou Helen Doron vyučuje od roku 2004. První ze vzdělávacích center bylo otevřeno v září 2004 v Opavě a v současné době do něj dochází asi 280 klientů. V rámci celé republiky společnost ANGLIČTINA pro DĚTI s.r.o., coby Master Franchisor, spravuje více než 80 poboček, do kterých aktuálně dochází asi 6500 studentů. Další děti pak navštěvují speciální kurzy v mateřských a základních školách. V celé republice tak chodí do kurzů okolo 7700 dětí a studentů. V meziročním porovnání se daří navyšovat počet studentů HDE o 7 až 11 procent.

 

 

Kontakt pro média:

Petr Buček, OnePage, tel. 775 373 799

petr.bucek@onepage.cz